Nawigacja
  Strona Główna
 
  Kontakt

Aktualności:
  Sekretariat
  Rekrutacja 2019/2020

Bądź punktualny
  Plan lekcji
  Dzwonki
  Dni wolne od zajęć

Historia i Galerie:
  Siła 1% dla szkoły
  Historia

Organy szkoły:
  Dyrekcja
  Zarząd Rady Rodziców
  Samorząd Uczniowski
  Administracja i Obsługa

Dla uczniów:
  Pedagog szkolny
  Duszpasterstwo
  Zajęcia dodatkowe
  Świetlica szkolna
  Biblioteka
  Stołówka szkolna

Dokumentacja:
  Statut
  Program wychowawczy
  Wymagania edukacyjne
  Zgoda na wycieczkę

 
  Oferta - Wynajem sal
 

  Kino Śnieżka

   Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Ognisko Patriotyczne

Wieczorem 10 listopada na placu targowym zapłonęło Ognisko Patriotyczne zorganizowane przez Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny oraz Miejski Ośrodek Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Rabki - Zdroju Ewa Przybyło. Na uroczystość przybyło około 200 osób, w tym zaproszone władze miasta i dyrektorzy szkół oraz instytucji kulturalnych, rodziny partyzantów z oddziału mjr Józefa Kurasia „Ognia”, a także syn dowódcy XVII dywizji wołyńskiej, chorąży pocztu sztandarowego 1PSP AK st. sierż. Józef Kostecki. Uczestnicy otrzymali biało – czerwone kokardki i flagi.


Święty Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1991 r. powiedział, że nie wystarczy raz zdobyć wolność. Trzeba zdobywać ją wciąż na nowo. W tym kontekście, po krótkim słowie wprowadzenia, podhalańska grupa rekonstrukcyjna (Zgromadzenie Partyzanckie „Błyskawica”) pod komendą Jana Dudora zainscenizowała spektakularne widowisko pt. „Z wiarą w zwycięstwo”. Poświęcone było ono partyzantom z oddziału „Wiarusy”, którzy aktywnie działali na naszym terenie w czasie II konspiracji. Na oczach widzów rozegrała się scena prowokacji funkcjonariuszy bezpieki skierowanej przeciwko żołnierzom niezłomnym. Niewybredne świętowanie chwilowego sukcesu ludzi z UB i KBW przerwane zostaje kontrakcją „Wiarusów”, która tym razem kończy się sukcesem. Gdy cichnie kanonada, słychać okrzyk Niezłomnych:

 Niech to ślak trafi

Ale w góre serca


Oddział „Wiarusy” przeprowadził w latach 1947 – 1949 ponad dwieście akcji. Większość partyzantów  zastrzelono w walkach lub aresztowano, skazując następnie na śmierć, a komunistyczne więzienia opuścili tylko nieliczni.
Fotorelacja >>


Po tym widowisku nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które poprowadził zespół wokalny „Rodzinka Ave” pod kierunkiem Kingi Brandys – Wójciak, działający przy Gimnazjum im. Świętej Rodziny. Do wspólnego muzykowania przyłączyli się również partyzanci. Ognisko patriotyczne stało się wymownym wprowadzeniem do świętowania 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Cieszymy się, że wiele osób wyraziło przekonanie, że Ognisko Patriotyczne powinno wpisać się na stałe w ramówkę obchodów 11 listopada w naszym mieście.


Ogólnopolski projekt „Ogniska Patriotyzmu” został zapoczątkowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Inicjatywa ta, adresowana do środowisk lokalnych, promuje radosne i świadome obchodzenie Świąt Narodowych oraz ma na celu integrowanie starszego i młodszego pokolenia  wokół symboli i wartości patriotycznych.

Karolina NiżnikZobacz szczegóły >> Plakat ogólnopolskiej akcji >>