Rekrutacja 2021/2022

Historia i hymn szkoły
  Hymn szkoły

Wizerunek ucznia

ZLOT I BIEG PATRIOTYCZNY IM. BOLESŁAWA DUSZY „SZAROTY”
9 września 2021 roku odbył się Zlot i Bieg Patriotyczny im. Bolesława DuszySzaroty, organizowany przez Stowarzyszenie Historii Spytkowic
i Grupę Rekonstrukcji Historycznych Błyskawica.
Naszą szkołę podczas tegorocznej edycji wydarzenia reprezentowali uczniowie klasy 8
pod przewodnictwem pana Pawła Kowalcze i Pani Bożeny Pędzimąż.
Najpierw udaliśmy się na Żeleźnicę, gdzie uczestniczyliśmy w mszy św. w intencji Bolesława Duszy i jego podkomendnych. Następnie, po odśpiewaniu pieśni patriotycznych, udaliśmy się na pobliską polanę, by uczestniczyć w kolejnych atrakcjach: wykładzie o bohaterach, biegu patriotycznym, rekonstrukcji z czasów partyzanckich. Zadania, które musieliśmy wykonać, wymagały szybkości, zręczności i siły, ale sprawiły nam dużo radości: musztra, rzuty granatem, bieg z karabinem, złożenie maski przeciwgazowej. Nasza grupa, choć tak mało liczna, była bardzo dzielna. Gorąca żołnierska grochówka dodała nam sił.
Bolesław Dusza „Szarota” był pierwszą osobą na Podhalu, która zorganizowała oddział partyzancki walczący z Niemcami i kolaborantami podczas II wojny światowej. Za swoją działalność niepodległościową i gotowość poniesienia najwyższej ofiary z życia w walce o suwerenność Państwa Polskiego został pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.
Zdjęcia aktorstwa p. Bożeny i Oliwii. Dziękujemy